Technical Program

Please download the DARS 2016 Conference Booklet for full information.

Sunday, Nov 6
19:00 – 21:00 Welcome reception and registration (at 170 Queen’s Gate)
Monday, Nov 7
8:30 Registration open (at Natural History Museum)
9:00 Opening speech
9:20 Keynote: Go to the bee and be wise: Swarm engineering inspired by house-hunting honeybees

James AR Marshall (The University of Sheffield)

Session Chair: Elio Tuci

10:20 Coffee break
10:40 Oral session 1: Distributed coverage and exploration

Session Chair: Sándor Fekete

  • Information based exploration with panoramas and angle occupancy grids
    Daniel Mox, Anthony Cowley, M Ani Hsieh and CJ Taylor
  • Communication-restricted exploration for search teams
    Elizabeth A Jensen, London Lowmanstone and Maria Gini
  • A probabilistic topological approach to feature identification using a stochastic robotic swarm
    Ragesh K Ramachandran, Sean Wilson and Spring Berman
  • From ants to birds: A novel bio-inspired approach to online area coverage
    Luca Giuggioli, Idan Arye, Alexandro Heiblum Robles and Gal A. Kaminka
12:00 Preview of Poster session 1

Session Chair: Bahar Haghighat

1-min teaser presentations

12:10 Poster session 1 & lunch

  • Distributed adaptive locomotion learning in ModRED modular self-reconfigurable robot
    Ayan Dutta, Prithviraj Dasgupta and Carl Nelson
  • Effects of spatiality on value-sensitive decisions by robot swarms
    Andreagiovanni Reina, Thomas Bose, Vito Trianni and James AR Marshall
  • Evo-bots: A simple, stochastic approach to self-assembling artificial organisms
    Juan A Escalera, Matthew J Doyle, Francesco Mondada and Roderich Groß
  • Evolving group transport strategies for e-puck robots: Moving objects towards a target area
    Muhanad HM Alkilabi, Aparajit Narayan, Chuan Lu and Elio Tuci
  • From Formalised State Machines to Implementations of Robotic Controllers
    Wei Li, Alvaro Miyazawa, Pedro Ribeiro, Ana Cavalcanti, Jim Woodcock and Jon Timmis
  • Modelling mood in co-operative emotional agents
    Joe Collenette, Katie Atkinson, Daan Bloembergen and Karl Tuyls
  • Multirobot persistent patrolling in communication-restricted environments
    Marta Romeo, Jacopo Banfi, Nicola Basilico and Francesco Amigoni
  • Network characterization of lattice-based modular robots with neighbor-to-neighbor communications
    André Naz, Benoît Piranda, Thadeu K Tucci, Seth C Goldstein and Julien Bourgeois
  • Optical Wireless Communication for Heterogeneous DARS
    Patricio J Cruz, Christoph Hintz, Jonathan West and Rafael Fierro
13:40 Oral session 2: Modular robots and smart materials

Session Chair: Michael Rubenstein

  • Geometrical study of a quasi-spherical module for building programmable matter
    Benoît Piranda and Julien Bourgeois
  • A rule synthesis algorithm for programmable stochastic self-assembly of robotic modules
    Bahar Haghighat and Alcherio Martinoli
  • Distributed camouflage for swarm robotics and smart materials
    Yang Li, John Klingner and Nikolaus Correll
14:40 Coffee break
15:00 Oral session 3: Multi-robot estimation

Session Chair: Herbert G Tanner

  • Distributed Laplacian eigenvalue and eigenvector estimation in multi-robot systems
    Mehran Zareh, Lorenzo Sabattini and Cristian Secchi
  • Distributed object characterization with local sensing by a multi-robot system
    Golnaz Habibi, Zachary Kingston, Sándor P Fekete and James McLurkin
  • Construction of Optimal Control Graphs in Multi-Robot Systems
    Gal A Kaminka, Ilan Lupu and Noa Agmon
16:00 Coffee break
16:20 Oral session 4: Multi-robot systems in applications I

Session Chair: Nathan Michael

  • Formation control of a drifting group of marine robotic vehicles
    Nicholas R Rypkema and Henrik Schmidt
  • Decision-making accuracy for sensor networks with inhomogeneous Poisson observations
    Chetan D Pahlajani, Indrajeet Yadav, Herbert G Tanner and Ioannis Poulakakis
  • Multi-swarm infrastructure for swarm versus swarm experimentation
    Duane T Davis, Timothy H Chung, Michael R Clement and Michael A Day
17:20 End of technical program
Tuesday, Nov 8
8:30 Registration open (at Natural History Museum)
9:00 Keynote: Coordination, cooperation, and collaboration in multi-robot systems

Vijay Kumar (University of Pennsylvania)

Session Chair: Rafael Fierro

10:00 Coffee break
10:20 Oral session 5: Multi-robot planning

Session Chair: Dylan Shell

  • Multi-robot informative and adaptive planning for persistent environmental monitoring
    Kai-Chieh Ma, Zhibei Ma, Lantao Liu and Gaurav S Sukhatme
  • Decomposition of finite LTL specifications for efficient multi-agent planning
    Philipp Schillinger, Mathias Bürger and Dimos V Dimarogonas
  • United we move: Decentralized segregated robotic swarm navigation
    Fabrício R Inácio, Douglas G Macharet, Luiz Chaimowicz
  • Informative path planning and mapping with multiple UAVs in wind fields
    Doo-Hyun Cho, Jung-Su Ha and Han-Lim Choi
11:40 Preview of Poster session 2

Session Chair: Clare Dixon

1-min teaser presentations

11:50 Poster session 2 & lunch

  • A decentralized control strategy for resilient connectivity maintenance in multi-robot systems subject to failures
    Cinara Ghedini, Carlos HC Ribeiro and Lorenzo Sabattini
  • Bundling policies for sequential stochastic tasks in multi-robot systems
    Changjoo Nam and Dylan A Shell
  • Human Responses to Stimuli Produced by Robot Swarms – The Effect of the Reality-Gap on Psychological State
    Gaëtan Podevijn, Rehan O’Grady, Carole Fantini-Hauwel and Marco Dorigo
  • HyMod: A 3-DOF hybrid mobile and self-reconfigurable modular robot and its extensions
    Christopher Parrott, Tony J Dodd and Roderich Groß
  • OuijaBots: Omnidirectional robots for cooperative object transport with rotation control using no communication
    Zijian Wang, Guang Yang, Xuanshuo Su and Mac Schwager
  • The effectiveness index intrinsic reward for coordinating service robots
    Yinon Douchan and Gal A Kaminka
  • Triangular networks for resilient formations
    David Saldaña, Amanda Prorok, Mario FM Campos and Vijay Kumar
  • Vertex: A new distributed underwater robotic platform for environmental monitoring
    Felix Schill, Alexander Bahr and Alcherio Martinoli
13:20 Keynote: Robust human control of multi-robot swarms

Katia Sycara (Carnegie Mellon University)

Session Chair: Roderich Gross

14:20 Coffee break
14:40 Oral session 6: Swarm robotics I

Session Chair: Marco Dorigo

  • Discovery and Categorization of Novel Swarm Behaviors given Limited Robot Capabilities
    Daniel S Brown, Ryan Turner and Steven Loscalzo
  • Towards differentially private aggregation of heterogeneous robots
    Amanda Prorok and Vijay Kumar
  • Emergence and inhibition of synchronization in robot swarms
    Fernando Perez-Diaz, Stefan M Trenkwalder, Ruediger Zillmer and Roderich Groß
  • Programmable self-disassembly for shape formation in large-scale robot collectives
    Melvin Gauci, Radhika Nagpal and Michael Rubenstein
16:00 Coffee break
16:20 Oral session 7: Multi-robot systems in applications II

Session Chair: Sabine Hauert

  • Robust coordinated aerial deployments for theatrical applications given online user interaction via behavior composition
    Ellen A Cappo, Arjav Desai and Nathan Michael
  • Distributed convolutional neural networks for human activity recognition in wearable robotics
    Dana Hughes and Nikolaus Correll
  • Construction Planning for Modularized Rail Structure – Type Selection of Rail Structure Modules and Dispatch Planning of Constructor Robots
    Rui Fukui, Yuta Kato, Gen Kanayama, Ryo Takahashi and Masayuki Nakao
17:20 End of technical program
19:00 – 21:00 Banquet (at ognisko Restaurant)
Wednesday, Nov 9
8:30 Registration open (at Natural History Museum)
9:00 Keynote: Material-integrated intelligence for robot autonomy

Nikolaus Correll (University of Colorado Boulder)

Session Chair: Sabine Hauert

10:00 Coffee break
10:20 Oral session 8: Multi-robot control

Session Chair: Lorenzo Sabattini

  • Persistent multi-robot formations with redundancy
    Alyxander Burns, Bernd Schulze and Audrey St. John
  • Chase Your Farthest Neighbour: A simple gathering algorithm for anonymous, oblivious and non-communicating agents
    Rotem Manor and Alfred M Bruckstein
  • A comparative study of collision avoidance algorithms for unmanned aerial vehicles: Performance and robustness to noise
    Steven Roelofsen, Denis Gillet and Alcherio Martinoli
11:20 Coffee break
11:40 Oral session 9: Swarm robotics II

Session Chair: Amanda Prorok

  • Decentralized progressive shape formation with robot swarms
    Carlo Pinciroli, Andrea Gasparri, Emanuele Garone and Giovanni Beltrame
  • Evolving behaviour trees for swarm robotics
    Simon Jones, Matthew Studley, Sabine Hauert and Alan Winfield
  • Localization of inexpensive robots with low-bandwidth sensors
    Shiling Wang, Francis Colas, Ming Liu, Francesco Mondada and Stéphane Magnenat
12:40 Closing & Awards

Award Chair: Michael Rubenstein

13:00 End of conference
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter